Hâtemü’n Nebiyyîn Nedir, Türkçe Anlamı Ne Demek? Hâtemü’n Nebiyyîn Neyi İfade Eder?

Hatemü’n Nebiyyin Nedir, Türkçe Anlamı Ne Demek?

Hatemü’n Nebiyyin, Hz. Muhammed peygamberlerin sonuncusu demektir. Türkçe anlamı ise, bir durumu tamamlayıp sona erdirmek hatta mühürlemek demektir. Hz. Muhammed için, O sizden biri değildir. Allah’ın elçisi aynı zamanda peygamberlerin de sonuncusudur. Kur’anı Kerim Ahzab 33/40 da Hz. Muhammed sizden birinin babası gibi sıradan insan değildir. Hz. Muhammed Allah’ın elçisi peygamberlerin sonuncusudur. Şeklinde görülmekte ve Hatemü’n Nebiyyin, ifadesi peygamberlerin sonuncusu olarak açıklanmaktadır. Nebilerin sonuncusu olarak da tanımlanan Hatemü’n Nebiyyin ifadesi, Hz. Muhammed için Nebi yani emin tanımı kullanılmaktadır. Hatemü’n Nebiyyin, Din Kültürü Ve Ahlak derslerinde de okutulmaktadır. Kur’ anı Kerim’de peygamberliğin Hz. Muhammed ile sona erdiği, kendisinin son peygamber olduğu açıkça anlatılmaktadır. Ayrıca islam Alimleri tarafından da Hz. Muhammed son peygamber olarak kabul edilmekte olup, sonsuza kadar da öyle kalacağı bildirilmektedir. 

Hatemü’ n Nebiyyin Neyi İfade Eder?

Hatemü’n Nebiyyin Son peygamberi ifade eder ve peygamberliğin Hz. Muhammed ile sona erdiğini açıklar. Hz. Muhammed görevinin başlangıcından ebediyete kadar devam edeceği, peygamberliğin kendisiyle sona erdiği ifade edilmektedir. Bu Hz. Muhammed’in bu güvene layık olduğu ve Emin olunarak sonsuza kadar görevlendirildiği anlamı taşımaktadır. Hatemü’n Nebiyyin, islamiyetten önceki dinlerde de söz konusu olmuştur. Kur’anı Kerim Hatemü’n Nebiyyin ifadesini, Nebilerin sonuncusu olarak belirtmektedir. Hatem olarak tanınan Hatemü’n ifadesi hatim olarak da bilinmektedir. Yani tamamlanan sona ererek mühürlenen görev anlamı taşımaktadır. Hadis kaynaklarında da Hz Muhammed’in son peygamber ve Nebi(Emin) olduğu ifade edilmektedir.

Reaksiyon Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Reaksiyon Göstermek Ne Demek?

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.