Öz Denetim Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Öz Denetim Örnekleri…

 Öz Denetim Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Bireyin çeşitli sosyal çevreler tarafından kabul edilmesi ve ideallerini gerçekleştirmesi için duygularını sınırlamasına ve düşüncelerine oto sansür uygulamasına öz denetim denir.

 Öz deneyim sadece öfke ve kıskançlık gibi negatif duygularla sınırlı değildir. Kişinin olumlu duygularını yansıtırken de aşırıya kaçmamak için kendini kontrol etmesi de öz denetimdir. Bu noktada öz denetimin temel amacı her türlü aşırılıktan kaçınmak ve topluma uyum sağlamaktır.

 Kişi ancak bu şekilde toplum tarafından kabul görür ve hem sosyal hem de iş yaşamında istediklerini gerçekleştirebilir. Duygularını ve tepkilerini kontrol altında tutmakta güçlük çeken kişilerin ise toplumdan dışlanma ihtimalleri çok yüksektir. Toplum tarafından dışlanma sosyal çevreye göre çok farklı şekillerde olabilir.

 Örneğin duygularını kontrol edemeyen ve alışılmadık tepkiler gösteren kişiler mahalle baskısına maruz kalabilir, arkadaş çevresinden uzaklaştırılabilir ya da işten çıkarılabilir.

 Bu tür şartlamalar öz denetimi zorunlu kılar. Özellikle sanayi devriminden sonra hızla toplumsallaşan ülkelerde, hem bireyler hem de topluluklar için oto kontrol keyfi değil zorunlu hale gelmiştir.

 Öz Denetim Örnekleri

 1- Toplantıda, bir personelin fikirlerine karşı çıkılacağı korkusuyla gerçek düşüncelerini dile getirmemesi.

 2- Ofiste sistemli bir şekilde mobbing uygulanan bir kişinin işini kaybetmemek için yapılanlara ses çıkarmaması.

 3- Kişinin bir söz ya da davranış karşısında çok sinirlenmesine rağmen öfkesini kontrol etmesi ve çevresindeki insanlara yansıtmaması.

Pitoresk Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Pitoresk Tekniği Nedir?

 

 

 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.