Filozof Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Filozof Kime Denir?

Filozof Ne Demek?

Felsefe yapmaya meraklı olan kimselere filozof denilmektedir. Fila ve sofos kelimelerinin türemesi sonucu meydana gelen filozof kelimesi, hikmeti seven ve bilgelik anlamları taşımaktadır. 

Filozof TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Filozof kelimesinden türemiş olan filozofik, filozoflaşma ve filozofluk kelimelerinin anlamı TDK sözlüklerinde yer almaktadır. Sakin, kendi halinde yaşayan kimselere de filozof denilmektedir. TDK sözlüğünde filozof kelimesinin diğer anlamı felsefe ile uğraşan kimse olmaktadır.

Filozof Kime Denir?

İlk kez eski Yunanlar tarafından kullanılan filozof kelimesi, felsefe yapan kişileri tanımlamaktadır. Osmanlı Türkçesi’ne feylesof olarak geçen bu kelime, daha sonra Fransızca’dan filozof olarak türetilmiştir. Filozof kelimesi, felsefe terimi ile iç içe bağlantılı olmaktadır. 

Geçmişten Günümüze Ünlü Filozoflar Kimlerdir?

Günümüzde ünlü filozoflar bilinmemekle birlikte gizli kalmayı tercih etmektedir. Filozofların kendi halinde bir yaşama sahip olması, filozofların neden gizli kalmayı tercih ettiklerini açıklamaktadır. Osmanlı Devleti’nin yıkılması ile birlikte filozofluğun eskide bırakıldığı düşünülmektedir. Lakin günümüzde birçok kendi halinde yaşayan ve sadece felsefe ile ilgilenen birçok filozof bulunmaktadır.

İlk Filozof Kimdir?

Miletli Thales, ilk filozof olarak bilinmektedir. MÖ 624/623 – MÖ 548/545 dönemleri arasında yaşamış olan Thales, felsefe biliminin öncüsü olarak kabul edilmektedir. Thales’in elimize ulaşmış herhangi bir metni bulunmamakla birlikte ticaretle uğraştığı ve Mısır’da bulunduğu ön görülmektedir. Yaşadığı döneme ait kaynaklar incelendiğinde herhangi bir bilgiye rastlanamasa da Heredot ve Aristoteles gibi antik yazarlardan bilgi edinilmektedir.

Filika Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Filikalar Ne İşe Yarar?

 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.