Filika Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Filikalar Ne İşe Yarar?

Filika Nedir?

Cankurtaran sandalı olarak Türkçe üzerinden anlama sahip olan filika kelimesi, Türkçede yaygın şekilde kullanılır. Ayrıca gemilerde bulunan ve önemli bir yer taşıyan sandal ile küçük tekne olarak da anlatılır. Genelde motoru bulunmaz ve kürekler vasıtasıyla kullanılır. Büyük gemiler herhangi bir tehlike yaşadığı zaman batma durumunda, insanları kurtarmak amaçlı suya indirilir. Özel mekanizma kullanarak suya indirilen filikalar sayesinde, tüm yolcular gemiden kurtarılır.

Filika TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Türk Dil Kurumu’na bakıldığı zaman filika kelimesi cankurtaran sandalı olarak kısaca anlam bulur. Ayrıca küçük tekne ve kayık olarak da ifade edilebilir. Açık denizlere yolculuk gerçekleştiren büyük gemilerin en önemli araçlarından biridir. Genelde yan taraflarda sabit olarak dururlar ve gerek görüldüğü zaman suya indirdiler. Her gemi içerisindeki yolcu kapasitesine bağlı olarak, büyük gemilerde filikalar bulundurulur.

Filikalar Ne İşe Yarar?

Denizde meydana gelebilecek batma, yangın, çatışma ya da çarpışma gibi durumlarda, insanların gemiyi güvenle terk etmesi için kullanılan araçlardır. Aynı zamanda küçük tekne, sandal veya bot olarak anlatılır. Farklı materyaller üzerinden üretimi gerçekleştirilen filikalar, cankurtaran sandalı şeklinde ifade edilir. Böylece tehlike anında gemi içerisindeki tüm yolcular ve mürettebat sağlıklı bir şekilde gemiden uzaklaştırılır. Dikkatli biçimde geminin yan tarafından filikalar suya indirilirler.

Etajer Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Etajer Nerede Kullanılır?

 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.