Rap Terimleri Nelerdir? Rap Müzik Terimleri Listesi Ve Anlamları…

Son yıllarda popülerleşen bir müzik türü olarak rap karşımıza çıkmaktadır. Kendi jargonunu da beraberinde getirmektedir. Peki ya rap müzik ile beraber gelen rap terimleri ne anlama gelmektedir?

 Rap Nedir?

 Son yıllarda dünyayı kavuran tür olan rap, Hip-Hop kültüründen gelmektedir. Rap ilk zamanlarda azınlıkların sesini duyurması için ortaya çıkmıştır. Günümüzde de heyecanlı bir şekilde devam etmektedir. 1970 yılında Afrika kökenli insanların yaşadığı Amerika’nın mahallelerinde ortaya çıkmıştır. Amerika’da olan ırkçılıktan dolayı yazılan şarkı sözleri protest şeklindedir. Rap genellikle hızlı bir ritim ile söylenilmektedir. Rapin kelime kökeni ritim ve şiirdir. İngilizcede de set eleştiri anlamına gelmektedir.

 Rap Terimleri Nelerdir? Rap Terimlerinin Anlamları Nelerdir?

Hip-hop; rap ve hip-hop eş anlamlı şekilde kullanılsa da anlamları farklıdır. Rap müzik türü, hip-hop ise rap müziğinin de içinde olan bir kültürdür.

Mc; anlamı seromoni ustası ya da şefidir. Önceki zamanlarda müzik gösterilerinde sunum yapan kişi sanatçıları anons eden kişiler için kullanılmaktaydı. Daha sonra hip-hop ve elektro müzik kültüründe kendi müziğini yapan kişiler, yazan sanatçılar için kullanılmaktadır.

Lirik; şarkıların sözlerini ifade etmek için kullanılmaktadır.

Beat; rap müzik türünde arkada ritmik bir şekilde çalan müzikal alt yapıdır. Beat şarkının temposunu belirlemektedir. Şarkı içerisinde duygu bu alt yapıdan gelmektedir.

Rhyme; kafiye anlamına gelmektedir. İngilizce’den geçmiş olan bir terimdir. Rap şarkıları şiirsel bir yapıda olduğundan dolayı kafiyeli bir şekilde yapılmaktadır.

Flow; şarkının akıcılığını anlatmak için kullanılmaktadır. İngilizce’de anlamı akıştır. Bir rap şarkısının lirik ve beatlerinin uyumunu belirler.

Freestyle; doğaçlama denilmektedir. Serbest stil olarak da çevrilebilir. MC’nin herhangi bir ön hazırlık yapmadan, doğaçlama şekilde yaptığı şarkılardır.

Acapella; şarkının herhangi bir yerinde beat kullanılmadan yapılmasıdır.

Diss; saygı duymama olarak çevrilebilir. Şarkıcıların birbirlerine laf soktuğu şarkılar anlamına gelmektedir.

Müzik Terimleri Nelerdir? Müzik Terimleri Listesi Ve Anlamları…

 

 

 

 

 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.