Nihale Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Nihale Nerelerde Kullanılır?

 Nihale Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Nihale kelimesi Farsça kökenlidir. Yeni sürgün veren taze fidanlara nihale denir. Ancak günümüzde kelime sözlük anlamından çok yan anlamıyla kullanılmaktadır.

 Nihale kelimesinin yan anlamı altlıktır. Ocaktan yeni alınan tencere ve tava hala sıcaktır. Bu nedenle direkt masaya konduklarında muşambaya yapışırlar ya da örtülerin yanmasına neden olurlar. Bunun önüne geçmek için kullanılan ve genellikle plastik ya da silikon malzemelerden imal edilen altlıklara nihale denir.

 Geçmiş çağlarda, avcıların ormanlarda kullandığı korkuluklar da nihale olarak adlandırılırdı. Kelimenin dördüncü ve son anlamı ise döşemedir.

 Nihale Nerelerde Kullanılır?

 Nihale genellikle mutfaklarda ve yemek odalarında kullanılır. Bunun dışında balkon, teras ve bahçe gibi yemek yenen yerlerde de nihale kullanımı yaygındır.

 Nihale Çeşitleri Nelerdir?

 Son yıllarda kullanım oranı artan nihaleler, renklerine, şekillerine, büyüklüklerine ve yapıldıkları malzemeye göre birçok türe ayrılmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen nihale çeşitlerinin başında silikon nihaleler geliyor.

 Silikondan yapılan nihalelerin en önemli özelliği hafif olmasıdır. Taşınması son derece kolay bu ürünler, yanmaz ve yapışmaz. Bu nedenle ocaktan yeni alınmış tavan ve tencereler, güvenli bir şekilde silikon nihalelerin üstüne konabilir.

 Dikdörtgen, kare ve yuvarlak altların kalınlıkları ve genişlikleri farklıdır. Başta mor, kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere onlarca farklı renk seçeneği mevcuttur.

 Bir diğer seçenek ise dantelli nihalelerdir. Geçen yıl satılmaya başlanan dantelli altlıklar hem kullanışlı hem de dekoratif olduğu için tercih edilmektedir.

Niteleme Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Niteleme Sıfatı Örnekleri…

 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.