Elti Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Elti Kime Denir?

Elti Ne Demek?

Akrabalar arasında farklı pek çok unvan bulunmaktadır. Bunlardan bazıları erkekler için söylenirken bazıları ise kadınlar arasında kullanılır. Bunlardan birisi de elti kelimesidir. Elti kelimesi kadınlar arasında kullanılan ve eşleri kardeş olan kadınlar için kullanılmış bir terimdir. 

Elti kelimesinin Akadca altu ve alti sözlerinden kaynaklandığı bilinmektedir. Akrabalar arasında kadınlar için dile getirilen bir unvan olmaktadır. Elti iki erkek kardeşin eşlerinin birbirlerine hitap ettiği bir kelimedir.

TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumunda elti kelimesinin anlamı belirtilmektedir. Türk Dil Kurumuna göre elti kelimesinin anlamı şu şekilde belirtilmiştir:

– Kadına göre kocasının erkek kardeşlerinin eşlerinden her biri.

Elti Kime Denir?

Elti kelimesi akrabalar arasında kullanılan bir kelimedir. Bu kelime kadınlar arasında kullanılan bir unvan olup erkek kardeşlerin eşlerinin birbirine söylediği kelime olarak ifade edilmektedir. Bir aile içinde iki erkek kardeş var ise ve bu kardeşler evli ise kardeşlerin eşleri birbirlerini elti olarak çağırmaktadır. 

Eltiler akrabalar arasında en çekişme yaşanan kişiler olarak bilinmektedir. Çok fazla anlaşamadıkları olarak düşünülen elti kelimesi iki veya daha fazla erkek kardeşin eşlerinin birbirine söyledikleri keline olarak ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda erkek kardeşlerin eşleri birbirlerinin eltisi olmaktadır. 

Niteleme Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Niteleme Sıfatı Örnekleri…

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.