Müzik Terimleri Nelerdir? Müzik Terimleri Listesi Ve Anlamları…

 Müzik Terimleri Nelerdir?

 Müzik terimleri çok çeşitlidir müziği ilgilendiren pek çok konu bir müzik terimi olarak kabul edilebilir. Örneğin; Tempo biçimleri(ALLEGRETTO, ALLEGRO, ALLA MARCİA, GİUSTO, LARGAMENTE vb. Terimler.), bazı danslar(MALAGUENA, LOURE, POLKA vb.) ve parça isimleri gibi. Bunlar yabancı kökenli müzik terimleridir ancak toplumda çok fazla bilinen müzik terimleri de bulunmaktadır.

 Örneğin; Ses, akor, nota değerleri, değiştirme işaretleri(Diyez, bemol, naturel gibi.), ahenk, oktav, anahtarlar(Do, fa ve sol anahtarı), ölçü ve nota gibi terimler. Bu terimlerse müzikte yaygın kullanılan müzik terimleri olmaktadır. Bazıları bilindik terimler olsa da bazıları fazla bilinmemektedir.

 Müzik Terimleri Listesi ve Anlamları

 Ses sanatçılarında ve toplumda yaygın olarak kullanılan müzik terimleri müziğin biçimini, ifadesini ve özellikleri vb. durumlarını açıklamada kullanılmaktadır. Sıklıkla kullanılan müzik terimlerinin geneli ise İngilizce ve İtalyanca kökenli olmaktadır.

 1. Nota: Düzenli veya düzensiz oluşturulan seslerin kaydını yapan bir müzik terimidir.

 2. Ses: Tın, yükseklik, vurgu ve süreklilik gibi terimleri bulunmaktadır. Özellikle sesin farklı hallerini ifade etmede kullanılır.

 3. Akor: Bazı enstrümanlar aynı anda birden fazla ses çıkarır buna da akor sesleri denir.

 4. Nota değerleri: Nota uzunlukları ve buna bağlı vuruşları ifade etmede kullanılan terimlerdir.

 5. Değiştirme işaretleri(diyez, bemol, çift diyez, çift bemol, naturel): Notanın okunma şeklini değiştirmede bu işaretler kullanılır. Notadan hemen sonra kullanılan bu işaretler bazen sesi kalınlaştırır bazen de tizleştirir.

 6. Ahenk: Ses ayarlanması demektir, ses ayarlanma işlemi yalnızca bazı enstrümanlarda değil aynı zamanda insanlarda da söz konusu olmaktadır. Ses ahengi vb. şekillerde de ifade edilir.

Denizcilik Terimleri Nelerdir? Denizcilik Terimleri Listesi Ve Anlamları…

 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.