Ekspertiz Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Ekspertiz Ne Yapar?

Ekspertiz Nedir?

Farklı alanlarda teknik bilgiye sahip olan kişiler ekspertiz unvanına sahip olur. İlgili alan üzerinden teknik bilgisini kullanarak gerekli olan incelemeleri gerçekleştirir. Bu incelemeleri sağlarken bazı ekipman ve cihazları kullanabilir. Özellikle ikinci el araç alırken ekspertiz mutlaka gerekli incelemeleri detaylı şekilde ele alır. Aynı şekilde belirli kurallar çerçevesinde ev başta olmak üzere değişik alanları üzerinden gerekli incelemeler yapar.

Ekspertiz TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı zaman ekspertiz kelimesi teknik bilgiye sahip olan kişi olarak öne çıkar. Bu teknik bilgisini kullanmak suretiyle değişik alanlarda sonucu alır. Özellikle araba ya da ev gibi durumlar konusunda alım açısından ekspertiz kararı çok önemlidir. Bu kararın çıkması ile beraber ilgili ürünün fiyatı belirlenmiş olur. Sadece fiyat değil aynı zamanda kalitesi de belirlenmiş olur.

Ekspertiz Ne Yapar?

Ekspertiz herhangi bir ürün karşısında o ürünün fiyatını ve kalitesini belirler. Bunu gerçekleşirken uzmanlık alanı dahilindeki teknik bilgisini kullanır. Böylece evi ya da araba gibi farklı ürünleri incelemek suretiyle, gerekli kriterleri ortaya çıkarır. Böylece satın alacak olan kişi güvenli bir şekilde fiyat doğrultusunda alım satım işlemini gerçekleştirir. Özellikle ikinci el araç alırken aracın farklı bölümlerini teknik cihazlar ve ekipmanlar doğrusunda inceler.

Ehli Beyt Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Ehli Beyt Kime Denir?

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.