Ehli Beyt Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Ehli Beyt Kime Denir?

Ehli Beyt Ne Demek?

Ehli Beyt, ‘ev ahalisi’ şekliyle tam olarak Türkçeye çevrilebilir. Ev sahibi ve onunla beraber evde yaşayan kişileri tanımlamak için kullanılır. 

TDK Sözlük Anlamı Nedir?

TDK sözlük anlamı itibari ile Ehli Beyt, peygamber ve ailesini tanımlamak için kullanılmıştır. ‘Peygamberin ailesi’ sıfatı ile sözlükte kendine yer bulmuş olan sözcük, gündelik yaşamda kendine yer bulmaz ve çoğunlukla dini metinlerde peygamberin ailesini simgelemek için bir topluluk adı olarak kullanılır.

Ehli Beyt Kime Denir?

Ehli Beyt, kişinin mahreminin Arapça ifadesidir. Ev sahibi, eşi çocukları ve evde onlarla beraber yaşayan aile büyükleri ya da kardeşler ev ahalisi olarak adlandırılır. Terim anlamı ile ehli beyt peygamberin ev halkını, yani ve çocukları ifade eder.

Terim Anlam Olarak Ehli Beyt Kimdir?

Hz Muhammed’in kendisi, tek kalan kızı Hz Fatıma, eşleri; torunları Hasan Hüseyin ve damadı Hz Ali ehli beyt olarak bilinmektedir.

Ehli Beyt Kelimesi Gündelik Anlam

 Ehli Beyt, İslam terimi olarak kullanılmakla beraber, günlük hayatta kişinin beraber yaşadığı aile üyelerini tanımlamak için de kullanılır. Herkesin birlikte yaşadığı aile fertleri o kişinin ehli beytidir ve bu haliyle cümle içerisinde kullanılabilir.

Mucit Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Mucit Kime Denir?

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.