Menkıbe Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Kişisel Menkıbe Ne Demek?

Menkıbe Nedir?

 Din büyükleri ile birlikte tarihe adını yazdırmış önemli isimlerin, olağanüstü davranışları ya da yaşamlarının anlatıldığı durum menkıbedir. Tabii hikaye ya da olağanüstü olaylar ile ilgili öne çıkan anlatı şeklinde ifade edilebilir. Ayrıca bu hikayeler süslenmek suretiyle abartılı biçimde de anlatılabilir. Kökeni Arapça olan bu kelime Türkçe üzerinden taşıdığı böylesi anlamlar eşliğinde kullanılır.

 Menkıbe TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Menkıbe kelimesi Türk Dil Kurumu üzerinden kısaca hikaye olarak bilinir. Özellikle olağanüstü hikayelerin ya da olayların anlatılması şeklinde ifade etmek mümkün. Daha geniş açıdan tarihteki önemli kişilerin ya da din büyüklerinin olaylarından ve yaşamlarının anlatıldığı durumdur. Daha çok olağanüstü durumları ele alır ve bunları genel bir anlatı ile ortaya koyar. Eski eserlerde daha çok karşı karşıya gelinen ve cümle içerisinde kullanılan sözcüklerden biridir. Tarihin farklı bir döneminde meydana gelen olağanüstü olaylar ve olağanüstü yaşananların anlatıldığı hikayelerdir.

 Kişisel Menkıbe Ne Demek?

 Kişiler üzerinden öne çıkan olağanüstü olayların anlatılmasına kişisel menkıbe şeklinde ifade edilir. Daha çok din büyükleri ya da tarihe geçmiş önemli kişilerin olağanüstü olayları ve yaşamları bu konuda anlatılır. Tabii bireysel olarak herkesin kendi özünde kişisel menkıbesi bulunabilir. Bu durum kişinin ya da kişilerin yaşamındaki herhangi bir dönemde meydana gelen olağanüstü olayları anlatır. Pek çok eserde ve tarih kitaplarında önemli kişilerin bu olağanüstü hayatları ve olayları mevkibe olarak geçer.

 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.