Brifing Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Brifing Vermek Ne Demek?

Brifing Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Herhangi bir kurumun genel kuralları ya da bir yapının işleyişi hakkında verilen teknik bilgilendirmelerin tümüne brifing denir. Brifingler daha yetkili kişiler tarafından astlarına verilir.

Örneğin bir şirkette yeni işe başlamış kişilere, şirketin genel yapısı ve yapılan işler hakkında verilen bilgiler brifing olarak adlandırılır. Çalışanların ilk iş gününde katıldıkları toplantılara ise brifing toplantısı denir. Bu toplantıda işe yeni başlayan kişiler, yapılan açıklamalardan sonra, üstlerine anlamadıkları konularda sorular yöneltebilir. Böylelikle şirketin faaliyetleri ve kurumsal yapısı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirler. 

Brifing Vermek Ne Demek?

Bir kurum bünyesinde, belli başlı konularda bilgilendirme ve açıklama yapmaya brifing vermek denir. İngilizce kökenli bir sözcük olan brifing, hem Türkçede hem de diğer Avrupa dillerinde aynı şekilde yazılır ve telaffuz edilir. 

Brifing ile deklarasyon kelimeleri anlamca yakın olsa da farklı manalarda kullanılır. Deklarasyon, bir kurumun kamuoyuna yaptığı açıklamadır. Brifing ise sadece bir şirketin içinde, yöneticilerin personellere yaptıkları bilgilendirmelerdir. 

Brifing Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Brifing verirken sunulan bilgilerin kısa ve net olmasına özen gösterilmelidir. Konuşurken kafa karıştırıcı ifadelerden ve terimlerden kaçınılmalıdır. Eğer işe gereği belli başlı terimler kullanılacaksa, öncelikle bu terimlerin anlamları açıklanmalıdır. 

Brifinglerde çok fazla ayrıntıya girilmeden, sadece konuyla ilgili temel bilgiler verilmelidir. 

Brifing Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı 

1- Bugün işe yeni başlayacak olan kişilerden biri gelmediği için brifing veremedik. 

 2- Bence işte deneyim sahibi kişilerin brifing vermesi gerekir. 

Aplikasyon Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Aplikasyon Hangi Alanlarda Kullanılır?

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.