Körük Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Araçlarda Körük Nereye Denir?

Körük Nedir?

 Körük kelimesi ilk kez demirci körüğü şeklinde Divan-i Lügatit Türk eserinde yer almıştır. Dilimizde bazı müzik araçlarında hava vermeye yarayan, el veya ayak ile işletilen meşin veya kağıt bölüm anlamına gelmektedir. Körük kelimesi araçlar için de sıklıkla kullanılmaktadır. Bir şeyin üst üste kaynamış, açılıp kapanmaya yarayan veya kıvrılmaya müsait kısmına da körük adı verilmektedir.

 TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Körük kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre anlamı şu şekilde açıklanmaktadır:

 – Ateşi canlandırmak amacı ile kullanılan, açılıp kapandıkça içindeki havayı üfleyen araç

 – Bazı araçların açılıp kapanabilen üst üste katlanmış bölümü

 – Bazı müzik araçlarında hava vermeye yarayan el ve ayak ile işletilen meşin ya da kağıt bölüm

 Araçlarda Körük Nereye Denir?

 Araçlarda körük aks körüğü olarak adlandırılmaktadır. Önden çekişli araçlarda şanzımandan çıkan sabit hızlı aksın üzerinde yer alan eklem noktalarının tozdan pisliklerden koruyan ve eklemlerde yer alan gres yağının boşalmamasını sağlayıp muhafaza eden ve körük özelliği taşıyan parçaya aks körüğü adı verilmektedir. Mekanik olarak bir bağlantı elemanı olmayan aks körüğü koruyucu ve muhafaza edici özelliğe sahiptir.

 Körük esneyebilen plastik malzemeden üretilmiştir. Aks körükleri sadece aksın eklem noktalarında yer alan gresim boşaltılmamasını sağlamak ve dış etkenlere karşı korumak için bulunmaktadır. Aks körüğü içinde direksiyonu sağa ve sola çevirdiğinizde hareket etmesini sağlayan bir sistem bulunmaktadır. Bu nedenle aracın hızına göre aks körükleri de aynı şekilde dönmeye devam etmektedir.

Kozmos Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Felsefede Cosmos Nereye Denir?

 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.