Edip Cansever’in iki yeni şiiri bulundu! İhsan Yılmaz yazdı…

Edip Cansever adına imzalanan eserler, okuduğu kitaplar, şairin elyazmaları ve ağırlıklı olarak sanat dergilerinden oluşan koleksiyonunun yanı sıra masası, gözlüğü, daktilosu, satranç takımı gibi kişisel eşyası da bağışlananlar arasındaydı.

Elyazmalarının arasından şairin daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış iki şiiri çıktı. kitap-lık dergisi, Mayıs – Haziran sayısında bu iki şiiri el yazılarının orijinalleriyle birlikte yayımladı.

Cansever’in bunları neden dergilerde yayınlamadığı ya da kitaplarına almadığı bilinmiyor. Büyük ihtimalle şiirleri yazdığı kâğıtları kitaplarından birinin arasına koydu ve orada unuttu. Çünkü daha önce peçetelere yazdığı ve eşyasının arasından çıkan şiir notları da bulunmuştu.

Her iki şiirin altına da imza atmış. Başladığı bir şiirin yarım kalan notları olsa imza atmazdı. Belli ki üzerinde sonra çalışırım diyerek yazıp unuttuğu iki şiir.

Birinci şiirde ilk mısranın ilk kelimesi ‘duynun mu’ diye yazılmış. Şiirleri yayın hazırlayan Habil Sağlam, “sehven ‘d’ yerine ‘n’ harfini kullandığını düşünerek bu kelimeyi ‘duydun mu’ şeklinde yazdık” diyor. Şiirlerin altındaki imzalar da ‘eDip’ ve ‘EDİP’ olarak atılmış.

Üzerlerinde çalışıp yayınlasa nasıl olurdu bilmiyorum ama bu halleriyle de çok iyi iki Edip Cansever şiiri. İşte o şiirler:

*
1.

Duydun mu gözlerimin sesidir bu

Uyurken uyurken uçuşup duran

Ateş böceklerinin uykusu

Gözlerimin sesidir bu

Açık denizlerde kendi kendine

Haykıran bir denizcinin

Tanrıyı uyandırma korkusu

Sesidir gözlerimin bu

Doğayı kımıldatmadan

eDip

2.

Güllerden güllere yuvarlanarak

Nedir bu akşamüstü trenleri

EDİP

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.