Kayınço Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Kayınço Kime Denir?

Kayınço Ne Demek ve TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 Kayınço kelimesi Türkçede akrabalık göstergesidir. Damadın eşinin erkek kardeşine söylediği terimlerden biridir. Gelinin erkek kardeşi kayınço ya da kayınbirader pozisyonundadır. TDK sözlük anlamı da bu şekilde ifade edilmektedir. Kayınbiraderin kısaltması ya da daha samimi söyleme biçimi ise kayınçodur.

 Kayınbirader anlamına gelmektedir. Birbiri ile evlenen iki kişiden kız tarafının da erkek kardeşi için söylenilen sözdür. Kadının erkek kardeşi erkeğin kayınçosu yani kayınbiraderi olmaktadır. Kayınço Türkçe kelimelerden biridir.

 Akrabalık bağları arasında sıkça söylenilen bir terimdir. Kayınço ne demek, TDK sözlük anlamı neyi ifade eder ve kayınço kelimesi kimler için söylenir. Kayınço kelime Türkçe içerisinde en çok kullanılan kelime olarak TDK sözlüğünde de yer almaktadır.

 Kayınço Kime Denir?

 Kayınço terimi evlenen çiftler arsında kadının erkek kardeşine söylenen sıfatlardan biridir. Kayınço kelimesini damat evlendiği eşinin varsa erkek kardeşine söylemektedir. Bir çeşit yakınlık bağı anlamı taşımaktadır.

 Kayınço kelimesi Türk Dil Kurumu içerisinde kayınbirader olarak geçmektedir. Yalnızca damat kız tarafında gelinin erkek kardeşi için kayınço demektedir. Akrabalar arasında başka hiç kimse bu terimi kullanmamakta yalnızca damat kullanmaktadır.

Şırdan nedir, tarifi nasıl yapılır? Şırdan hayvanın neresidir?

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.