Aplikasyon Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Aplikasyon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Aplikasyon Nedir?

Aplikasyon en fazla kullanılan şekliyle uygulama ya da yer tespiti anlamına gelmektedir. Fransızcadan dilimize geçmiş olmasına rağmen oldukça fazla kullanılan bir kelime olmaktadır. Kullanım alanları göre anlamları farklılık gösterir.

Tapuda yer tespiti anlamına gelmektedir. Mimari plan ve projelerin zemine uygulanma işlemine de denir. Yani zemin üzerinde işaretleme demektir. Düzenlenen aplikasyon krokisi de söz konusu bu işlemi ifade eder.

Aplikasyon krokisi ise kadastro müdürlüğünce temin edilir. Arazi alanı esas alınan bu işlemde parseller ve koordinat noktaları gösterilir. Diğer bir anlamı ise bir kumaş üzerine süs veya dantel amaçlı dikilen başka bir kumaş parçasına verilen isimdir. Toplumda yaygın olarak kullanılmayan şeklidir ancak TDK Sözlüğünde uygulamadan sonra gelen anlamı bu şekildedir. 

TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Aplikasyon TDK verilerine göre üç farklı anlama sahiptir. Verilerde belirtilen anlamları ise şu şekildedir;

– ”Uygulama” (İsim)

 – ”Bir kumaş üzerine başka bir kumaş parçası veya bir dantel dikilerek yapılan süs.” (İsim)

 – ”Eldeki haritaya göre arazi üzerinde bir parseli kazıklarla belirtme.” (İsim)

Aplikasyon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Aplikasyon emlak ve teknoloji sektöründe yaygın kullanılan bir kelime olmaktadır. Emlak sektöründe kelime anlamı yer tespiti üzerine olmaktadır ancak teknoloji sektöründe bir uygulamayı belirtmek, göstermek anlamında kullanılmaktadır. Ayrıca diğer pek çok sektörde de aplikasyon kelimesi kullanılmaktadır. Genellikle emlak ve teknoloji ile ilişkili sektörlerde kullanımın olduğu görülmektedir.

İfşa Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? İfşa Etmek Ne Demek?

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.