Kayınbirader Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Kayınbirader Kime Denir?

Kayınbirader Ne Demek?

 Kayınbirader ya da dilimizde daha fazla kullanım alanı bulmuş hali ile ‘kayın’ eşinin erkek kardeşini ifade eden tamlamadır. Evlilik sonucu akrabalık bağı kurmuş olduğumuz eşimizin erkek kardeşleri ‘kayınbirader’ olarak adlandırılır.

 TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 TDK’de kayınbirader kelimesi, karı ya da kocanın sahip olduğu erkek kardeş olarak tanımlanmıştır. Çiftler evlilik sonucu hukuken aile bağları kurmaktadır. Kayınbirader ikinci dereceden akrabamız olup eşin kardeşlerini ifade eder. Üvey ya da öz olduğuna bakılmaksızın erkek kardeşler ‘kayın’ statüsünde sınıflandırılır.

 Kayınbirader Kime Denir?

 Kayınbirader kadın ya da erek fark etmeksizin eşin erkek kardeşini tanımlamak için kullanılır. Erkekler için hanımının erkek kardeşi kayınbirader iken, hanımlarda beylerin erkek kardeşi kayınbirader ya da kayın statüsündedir.

 Kayınço Nedir?

 Kayınço kayınbirader kelimesinin ek alarak değiştirilmiş halidir. Gündelik hayatta oldukça kullanılan kelime, tarafların birbirine samimiyet göstermeleri durumunda kullanılmakta ve kelime kişileştirilmektedir.

 Kayınbirader Kelimesi Hangi Dilden Alınmıştır?

 Kayınbirader kelimesi Arapça ve Farsça dillerinden alınan iki kelimenin birleştirilmesi ile Türkçeleşmiştir. Farsça erkek kardeş anlamına gelen birader, evli olma ile sahip olunan sıfatları ifade eden ‘kaim’ kelimesinin değişime uğramış hali olarak ‘kayın’ şeklinde kullanılır. Böylece kelime tam olarak Türkçe ifadesi ile evlilik yolu ile edinilen erkek kardeş ifadesi ile tanımlanır.

Açıklama Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Açıklama Yapmak Ne Demek?

 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.