İfşa Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? İfşa Etmek Ne Demek?

 İfşa Nedir?

 Belirli bir durumu ortaya dökmek ve açığa çıkarmak ifşa olarak ifade edilir. Genelde söylenmesi veya dile getirilmesi istenmeyen bir durumu başkalarının da öğrenmesi olarak öne çıkar. Herkese yayma ve ilan etme olarak da anlatmak mümkün. Günlük yaşamda çok fazla hoş karşılanmayan bir yapıya sahiptir. Çünkü başkalarının bilmemesi gereken bir durumu ortaya dökülmesi olarak değerlendirilir. Olumlu ya da olumsuz şekilde amaca uygun anlamı üzerinden kullanılabilir.

 İfşa TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 İfşa kelimesi Türk Dil Kurumu açısından açığa çıkarmak ve ortaya dökmek olarak anlatılır. Alternatif anlamı ile beraber ilan etme ve yayma olarak değerlendirilir. Herhangi bir konunun topluluk içerisinde yayılmasına ve onların da öğrenmesine sebep olmaktır. Özellikle gizli olan bir durumun ortaya çıkması şeklinde anlatmak mümkün. Sır olarak kalması gereken olayları başkalarının da öğrenmesidir.

 İfşa Etmek Ne Demek?

 İfşa kelimesinden türeyen ifşa etmek sözcük grubu aynı anlam ile değerlendirilir. Yani gizli bir şeyi açığa vurmak, ortaya çıkarmak, ilan etmek, yaymak ya da afişe etmek şeklinde anlatılır. Gizli kalması gereken olayların ve durumların daha fazla kişiye ulaşması şeklinde ifade etmek mümkün. Cümle içerisinde veya tek başına günlük yaşamda sık kullanılan kelimelerden biridir. Gizli kalan pek çok olayım başkaları tarafından bir anda ortaya çıkarılmasıdır.

Amblem Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Logo İle Amblem Farkları Nelerdir?

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.