Amfibi Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Amfibi Örnekleri…

Amfibi Nedir?

Fiziksel ve biyolojik özellikleri nedeniyle karada da denizde de yaşamını sürdüren hayvanlara amfibi denir. Amfibi hayvanların en önemli özelliği, vücut ısılarını çevreye ve iklim şartlarına göre ayarlayabilmeleridir. Böylelikle gölden kıyıya çıktıklarında ya da kıyıdan tekrar göle girdiklerinde, vücut ısısı saniyeler içerisinde, bulunulan ortamın sıcaklığına göre ayarlanır. 

Amfibi kavramı deniz ve kara ile sınırlıdır. Bu nedenle kuşlar amfibi sınıfında yer almaz. 

Sadece “adaptasyon” sürecini başarıyla tamamlayan bazı sürüngenler ve soğukkanlı hayvanlar hem suda hem de karada yaşayabilirler. Bu özellik, onların daha kolay ve hızlı bir şekilde besin bulmalarını sağlar. 

Amfibi Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Türk Dil Kurumuna göre amfibi kelimesinin sözlük anlamı iki hayattır. Burada “hayat” ile kastedilen yaşam alanıdır. Çoğu canlının yaşam alanı kara ya da deniz ile sınırlıyken, bazı canlılar hem evrim süreci öyle gerektirdiği hem de türün devamlılığını sağlamak için evrimleşmiştir.

Bunun sonucunda da hem ormanlarda ve kıyılarda hem de sulak arazilerde ve denizlerde yaşayabilen canlı türleri ortaya çıkmıştır. 

Sanayi devriminden sonra modern yaşamın ihtiyaçlarını karşılamak için endüstriyel üretimde çeşitliliğe önem verilmiştir. Deniz ve karayolu taşımacılığında kullanılabilen tüm araçlar amfibidir. 

Bunun dışında hem denizde hem de karada savaşabilen, bunun için özel eğitim alan askeri birlikler de amfibi olarak nitelendirilir. 

Amfibi Örnekleri

1- Kafkas Kurbağası 

 2- Şeritli Semender 

 3- Cordylidae (Bir kertenkele türü)

Amblem Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Logo İle Amblem Farkları Nelerdir?

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.