Son dakika: Yedi Başlı Ejderha ne demek? Yalnız Kurt dizisi: 7 Başlı Ejderha efsanesi nedir? Yedi başlı ejderha hikayesi ne anlama gelir?

Yedi başlı ejderha ifadesi Yalnız Kurt dizisiyle gündem oldu. Türklerin geçmişinde ejderha önemli yer tutmaktadır. Genelde ejderhaların üç, yedi ve on iki başlı olanı vardır. İşte yedi başlı ejderhaya dair bilgiler…

Türk ve Altay mitolojisinde Yelbegen denilen ejderha önemli yer tutmaktadır. Ejderha, zaman zaman yedi başlı dev ya da bir evren (ejderha) olarak tanımlanan mitolojik canavar tanımlanmaktadır. Çok büyük masal yaratığı. İnsan biçimlidir. Üç, yedi veya 12 başı vardır. Siyah ya da sarı renklidir. Güneş ve ayın tutulması Yelbeğen’in bu gökcisimlerini yemesi olarak anlatılır. Devler, atlara düşmandır. Ayrıca insanları yerler.  Altay mitolojisinde Ay’ı yiyerek onun küçülmesine (Ay tutulması) yol açan göksel canavar; Yilbüke, olarak da tanımlayabileceğimiz Yelbegen’in neden olduğu ay tutulmasından sonra Altaylar “Yine Yelbegen ayı yedi” derlermiş.

Yedi başlı ejderha hikayesi nedir? 

Yalpağan Han, Türk ve Altay mitolojisinde Ejderha Tanrısı olarak bilinir. Bütün ejderhalar (Yelbeğenler) onun emrindedir. Kendisi de istediği zaman yedi başlı bir ejder kılığına bürünür. Devlerin Tanrısı olarak da görülür.

About admin

Check Also

İklab Nedir, Ne Vakti Olur? İklab Örnekleri…

İklab, diğer adıyla Tenwin Harekesi olarak da bilinir. Öz ya da yüksek olmak üzere iki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.