Gaspar Noe kimdir, filmleri neler? Gaspar Noe’den İstanbul Kadıköy sürprizi

Yönetmenliğinin yanı sıra yapımcılığı ve senaristliği ile de tanınan Gaspar Noe İstanbul Film Festivali kapsamında Türkiye’ye geldi. İstanbul Kadıköy’de kısa bir konuşma gerçekleştiren Noe’nin gelişi katılımcıları heyecanlandırdı.

Gaspar Noe kimdir?

Gaspar Noé 27 Aralık 1963’te Buenos Aires’de dünyaya geldi. Arjantin asıllı Fransız yönetmen aynı zamanda film yapımcısı ve senarist olarak da önemli projeler yaptı.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te dünyaya gelen Gaspar Noé, çocukluğunu Buenos Aires ve New York’ta geçirdikten sonra 12 yaşlarında iken ailesiyle Fransa’ya göç etti. Lise eğitiminden sonra Paris’te felsefe ve sinema eğitimi aldı. Üniversite sonrası, 1985 yılında Arjantinli yönetmen Fernando Solanas’ın yönettiği El exilio de Gardel (Tangos) adlı filmde yardımcı yönetmen olarak görev aldı ve kariyerini böylelikle başlatmış oldu.

Genellikle filmlerinde çekim tarzıyla izleyiciyi rahatsız etmeyi hedefleyen; cinsellik, şiddet içeren davranışlar ve yoğun bir nihilizm kullanır.

Stanley Kubrick’in filmlerinden ilham aldığını söyleyen Noé zaman zaman kendi eserlerinde bunlara atıfta bulunuyor. Noé, bir dergiye verdiği röportajda 2001: A Space Odyssey’i yedi yaşında izlediğinde bu filmin hayatını değiştirdiğini ve bu deneyim olmadan asla yönetmen olamayacağını belirtmiştir.

Gaspar Noe filmleri

Ünlü yönetmenin uzun metrajlı filmleri şöyle;

1998      Seul contre tous

2002      Dönüş Yok (Irréversible)

2009      Enter the Void

2015      Love

2018      Climax

2019      Lux Æterna

2021      Vortex

 

 

About admin

Check Also

Yıllar sonra bulundu: O eser 23 milyon euroya satıldı

Rönesans dönemi sanatçısı Michelangelo’nun yıllar sonra ortaya çıkan eskiz çalışması, müzayede evi Christie’s tarafından Fransa’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.