Esnafa müjde, muafiyet geliyor! Artık değişti, yüzde 75…

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Ekonomi İşleri Birimi’nce İstanbul’un 39 ilçesinde düzenlenen Ekonomi Buluşmaları kapsamında, 15’inci ilçe buluşması  Arnavutköy’de gerçekleştirildi. 

 

Toplantıda konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, 2009  yılında ilçe statüsüne geçen Arnavutköy’ün o günden bu yana muazzam bir dönüşüm  ve gelişim gösterdiğini, büyük yatırımlarla ve bütüncül belediyecilik yaklaşımı  ile ilçenin adeta şahlandığını belirtti. 

 

Ekonomik gelişme potansiyeli açısından birçok avantaja sahip olan  Arnavutköy’ün kalkınmasını, büyümesini daha da ileri taşıyarak İstanbul’un  yarınını kucaklayan yeni bir merkez olarak konumlandığını ifade eden Nebati,  “Arnavutköy ilçesi sınırları içerisinden geçen Kanal İstanbul, Kuzey Marmara  Otoyolu ile ilçe sınırlarında kalan İstanbul Havalimanı gibi büyük projelerle  Arnavutköy’ün yakın gelecekte İstanbul’un yeni ekonomi merkezlerinden birisi  olacaktır.” diye konuştu. 

 

Nebati, Kanal İstanbul projesinin ilçenin gelecekteki kalkınma  yolculuğuna büyük katkılar sağlayacağını dile getirdi. 

 

Kovid-19 nedeniyle 2020 yılında küresel ekonominin yüzde 3,2, küresel  ticaret hacminin yüzde 8,3 ve küresel doğrudan yabancı yatırımcı girişlerinin  yüzde 35 daraldığını anlatan Nebati, “Türkiye ise salgın döneminde sağladığı  desteklerin etkisiyle de 2020 yılında yüzde 1,8’lik büyüme ile Çin’le birlikte  G20’de pozitif ayrışmıştır” dedi.  

 

 

 

Nebati, salgın sürecinin tetiklediği bir diğer önemli sorunun ise  enerji krizi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: 

 

“Küresel düzeyde fiyatları artan sadece gıda ve mallar değildir aynı  zamanda enerjidir. Son dönemde enerji piyasalarında yaşanan olağandışı  gelişmelerin etkisiyle beklentilerin üzerinde ve rekor seviyede bir fiyat artışı  izlenmektedir. Enerji darboğazı nedeniyle dünyanın farklı yerlerindeki üretim  tesislerinin kapatılmaktadır. Ülkemizde 2020 yılında yüzde 15 olan doğalgaz  kaynaklı elektrik üretimi, 2021 yılında kuraklığın da etkisiyle yüzde 30’un  üzerine çıkarak elektrik üretim maliyetlerinde ciddi baskılar oluşturmaktadır.  Fiyatların artışında hem talep hem de arz yönlü birçok faktör etkili olurken, arz  ve talep yönlü etmenlerin kendi içerisinde ve enerji kalemlerinin kendi  aralarında etkileşimleri durumun şiddetini artırmaktadır. Talep artışında aşı  gelişmelerinin etkisi ile ülkelerin normalleşmesi etkili olmuştur.” 

 

Arz kısıtlarında ise OPEC ülkelerinin petrol arzını sınırlı miktarda  yükseltmesi, 2015 Paris Anlaşması ve 2030 BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri  doğrultusunda doğalgaz ve petrol üreticilerinin yeni yatırımlarını son yıllarda  düşürmeye başlamasının etkili olduğuna işaret eden Nebati, “Devletimiz doğalgaz  ve elektrik fiyatlarında makul fiyat ayarlamaları yapmaktadır. Doğalgazda yıl  başından günümüze mesken abonelerine yaklaşık yüzde 19 fiyat artışı yapılırken,  elektrikte yaklaşık yüzde 22 düzeyinde fiyat artışı yapılmıştır. Böylece, dünyada  enerji fiyatları fahiş oranlarda artarken, ülkemizde ise maliyetlerin önemli bir  oranını devletimiz karşılamaktadır.” şeklinde konuştu. 

 

Nebati, Türkiye’nin akaryakıt fiyatlarının vatandaşa doğrudan  yansımaması için de eşelmobil sistemini uyguladığını belirterek, “Buna göre, 2021  yılı 15 Eylül’e kadar brent petrolün fiyatı yıl başına göre yüzde 46 artmakla  birlikte, bakanlığımız 37,4 milyar TL gelirden feragat ederek akaryakıt  fiyatlarının fahiş oranlarda artmasını engellenmiştir. Bu feragatin yıl sonunda  58,5 milyar TL’ye ulaşması tahmin edilmektedir.” şeklinde konuştu. 

 

Türkiye’nin, tedarik sorununu aşmak için pek çok araca sahip olduğunu  anlatan Nebati, 2023 yılında Karadeniz gazının hanelere ulaşacağını bildirdi. 

 

 

“ENFLASYON İSTİKRARLI BİR ŞEKİDE DÜŞECEK”

 

Nebati, enflasyonun küresel düzeyde yükseldiğini belirterek,  Türkiye’de oluşturulan tüm politikaların finansal istikrarı güçlendirmeyi ve  enflasyonu istikrarlı biçimde düşürmeyi hedeflediğini bildirdi. 

 

Salgınının etkisiyle küresel emtia fiyatlarında görülen artışların ve  yaşanan kuraklığın tüm dünyada ve Türkiye’de gıda fiyatlarında artışlara neden  olduğunu ifade eden Nebati, tarımsal ürün fiyatlarındaki artışların yakından  takip edildiğini ve gerekli adımların atıldığını söyledi. 

 

Nebati, gelecek dönemde, küresel talebin görece yavaşlaması ve tedarik  zincirindeki sorunların aşılmasıyla birlikte girdi fiyatlarında düşüşün  gerçekleşmesini beklediklerini dile getirdi. 

 

“TÜRKİYE SALGINDA EN HIZLI TOPARLANAN ÜLKE”

 

Pek çok ülkede politika faizinin enflasyonun altında olduğunu belirten  Nebati, şunları kaydetti: 

 

“Ülkemizde enflasyon ile mücadelede para politikaları ile üzerine  düşen her şeyi yapan Merkez Bankamız muhalefet eli ile karalama kampanyalarının  hedefine oturtulmaktadır Nitekim Brezilya, ABD ve Avro Bölgesi gibi ülkelerde  politika faizinin enflasyonun altında belirlenmesine hiç sesini çıkarmayanlar,  Merkez Bankamızın, enflasyonun sınırlı olarak altında politika faizini  belirlemesine karşı çıkmaktadırlar. 

 

Nitekim bizim ligimizdeki ve bazı batı ülkelerindeki son enflasyon  verileri ve politika faizlerine bakıldığında Brezilya’da halihazırda enflasyon  yüzde 10,25 iken, politika faizi yüzde 6,25’tir. Meksika’da enflasyon yüzde 6  iken, politika faizi yüzde 4,75 tir. Hindistan’ta enflasyon yüzde 4,35 iken,  politika faizi yüzde 4,0’tür. ABD’de enflasyon yüzde 5,4 olmasına rağmen,  politika faizi yüzde 0-0,25 aralığındadır. Avro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 3,4  iken, politika faizi yüzde sıfırdır.” 

 

Nebati, Türkiye’nin salgının etkisinden en hızlı toparlanan ülkelerden  biri olduğunu vurgulayarak, uluslararası kuruluşların tahminlerini Orta Vadeli  Program’a (OVP) göre güncellediğini anımsattı. 

 

 2002 yılında 36 milyar dolar olan ihracatın eylül ayında  yıllıklandırılmış olarak 212 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Nebati,  “Böylece, dünya ihracat pastasından aldığımız pay yüzde 1 seviyesine çıktı.  İhracattaki bu artış ile paralel olarak ihracatçı sayımız da artmıştır. 2002’de  31 bin 731 ihracatçı firmamız varken, 2020’de, 2002’dekinin 2,5 katından daha  fazlası olan 82 bin 857 ihracatçı firmamız vardır. İhracatçı firma sayımızı önce  150 bine, sonra 300 bine ulaştıracağız” diye konuştu. 

 

“CARİ AÇIK KADEMELİ OLARAK GERİLEDİ”

 

Cari açığın kademeli olarak 23 milyar dolara gerilediğini bildiren  Nebati, ağustosta aylık bazda cari fazla verdiklerini, cari açığı bu yılın  sonunda milli gelirin yüzde 2,6’sına, OVP sonunda da yüzde 1’ine indirmeyi  amaçladıklarını söyledi. 

 

 Nebati, işletmelerin salgına rağmen sağlıklı bir şekilde faaliyetine  devam ettiğini anlatarak, istihdamı da desteklemeyi sürdürdüklerini belirtti. 

 

 

MECLİS’TEN GEÇEN VERGİ KANUNU HAKKINDA AÇIKLAMA

 

Meclisten geçen yeni Vergi Kanunu’na değinen Hazine ve Maliye Bakan  Yardımcısı Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

“Meclisten geçen yeni Vergi Kanunu ile yıllık 240 bin liranın altında  olan basit vergilendirilen yaklaşık 850 bin esnaf gelir vergisinden muaf olacak. Tarımsal destek ödemelerindeki gelir vergisi kesintisi son bulacak. 4 kez verilen  geçici vergi beyannameleri 3’e indirilecek. Nakit sermaye artırımında yüzde 50  olarak uygulanan kurumlar vergisi indirimi, artırılan sermayenin yurt dışından  getirilmesi durumunda yüzde 75 olarak uygulanacak. Vergiye gönüllü uyum artacak.” 

 

KANUN TEKLİFİ NEYİ İÇERİYOR?
Meclis Genel Kurulunda, Vergi Usul Kanunu ile Bazı  Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, kabul edilerek yasalaştı. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destek ödemeleri üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi,  çiftçilerin düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine  başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla, tahsil  tarihinden itibaren hesaplanacak faizi ile ret ve iade edilecek.

 

About admin

Check Also

Vaspurakan Savaşı! Vaspurakan şimdiki adı nedir? Tarihte Vaspurakan valileri! Alparslan Büyük Selçuklu Vaspurakan valisi!

Vaspurakan şehri nerede sorusu sıkça araştırılıyor. TRT 1 ekranlarında yayımlanan Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Vaspurakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.