Bakan Akar, Polonyalı mevkidaşı ile görüştü: Barışın ve istikrarın hakim olması için gayret gösteriyoruz

  • Haberler »
  • Gündem Haberleri »
  • Bakan Akar, Polonyalı mevkidaşı ile görüştü: Barışın ve istikrarın hakim olması için gayret gösteriyoruz

DHA |  15 Ekim 2021 Cuma – 17:30 | Son Güncelleme : 15 10 2021 – 17:30

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği Polonya’da, Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile önce baş başa görüştü, ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık etti. Görüşmelerin ardından iki bakan Polonya Savunma Bakanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Akar, “İki NATO müttefiki olarak yaptığımız çalışmaların daha da gelişmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam ediyoruz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanlarımızın yaptığı çalışma, çizdiği çerçeve bizim için son derece aydınlatıcı ve yol gösterici olmuştur” dedi.

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak ile mayısta Türkiye’de bir araya geldiklerini anımsatan Akar, “Çalışmalarımızı geliştirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bir taraftan bakanlar düzeyinde çalışmalarımızı sürdürürken diğer taraftan askeri diyalog toplantılarının yapılacağını, bunun da ötesinde yüksek düzeyli stratejik konseyin toplanacağını da belirtmek isterim. NATO çerçevesinde yaptığımız çalışmalar kapsamında Polonya’daki çok uluslu kolordu ve çok uluslu tümen için katkılarımızı sürdürmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

 

‘BARIŞ VE İSTİKRARIN HAKİM OLMASI İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ’

 

Akar, görüşmelerde hem askeri eğitim iş birliği konusundaki çalışmaları hem de savunma sanayii alanındaki iş birliği konularını değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, “Önümüzdeki günlerde imzalayacağımız askeri çerçeve anlaşması ile birlikte ilişkilerimiz çok daha süratlenecektir” ifadesini kullandı. Polonya ve Türkiye’nin bu alanlardaki potansiyeline vurgu yapan Akar, şunları kaydetti:

 

“Bu potansiyelden ortaya çıkacak sinerjiyle birlikte ülkelerimizin güvenliği ve silahlı kuvvetlerimizin gelişmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Bu şekliyle sadece kendimiz için değil aynı zamanda NATO ve bölge için de önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyorum. Benzer bir yaklaşım içinde Karadeniz’de, Ege’de, Doğu Akdeniz’de barışın ve istikrarın hakim olması için gayret gösteriyoruz.”

 

Bu konuda Türkiye ve Polonya’nın benzer düşünceleri taşıdığını dile getiren Akar, şöyle dedi:

 

“Amacımız ülkelerimizin ve bölgenin güven ve istikrar içinde olmasıdır. Buna katkı sağlamak için çalışıyoruz. Karşılıklı olarak personel değişimi yapmak suretiyle personelimizin olabildiğince güçlenmesine gayret göstereceğiz. Savunma sanayii konusunda da ülkelerimizin sahip olduğu potansiyelden en üst düzeyde yararlanmak suretiyle silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının, silah, araç gereç ve donanımın olabildiğince yerli ve milli olarak sağlanmasına çalışacağız. Son derece olumlu ve yapıcı gündemle yaptığımız çalışmaların sadece ülkelerimiz için değil aynı zamanda NATO için de önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Türkiye için Avrupa Birliği tam üyeliği stratejik bir hedeftir. Bu konudaki desteklerinden dolayı Polonya’ya teşekkür ediyorum.”

 

BLASZCZAK: POLONYA’DAN BİR HEYET SİLAH ALMAK İÇİN TÜRKİYE’YE GİDECEK

 

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak da, iki ülke arasında 600 seneye dayanan tarihi ilişkilerin olduğunu belirterek, “İki ülke arasında sadece NATO içinde değil farklı alanlarda da iş birliği söz konusu. Cumhurbaşkanı Sayın Duda’nın Türkiye ziyareti sırasında iki ülke arasında iş birliği konusunda imzalanan anlaşmalar ve insansız hava araçlarının satın alınması bu iş birliğinin somut göstergesidir” dedi.

 

Türkiye ve Polonya arasındaki askeri iş birliğinin sadece savunma sanayii ile sınırlı olmadığını, eğitim alanında da önemli iş birliğinin bulunduğunu dile getiren Blaszczak, bunun daha da artacağına yönelik inancını ifade etti. Blaszczak, “Yakında Polonya’dan bir heyet silah sistemleri satın alınması ve teknolojik tecrübe paylaşımı için tekrar Türkiye’ye gidecek” diye konuştu.

About admin

Check Also

İklab Nedir, Ne Vakti Olur? İklab Örnekleri…

İklab, diğer adıyla Tenwin Harekesi olarak da bilinir. Öz ya da yüksek olmak üzere iki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.