Kripto para devi Bitcoin resmen tarihi zirveye oynuyor! Son 3 gün…

Bitcoin (BTC) yeniden 60 bin dolar seviyesini test ederek sadece üç ay önce gördüğü 30 bin dolar seviyesinden bu yana değerini ikiye katlamış oldu. Son üç ay içerisindeki bu hızlı artış ilk olarak fiyatın 30 bin dolar seviyesine gelmesi ve kurumsal talep bakımından iskontolu görülen bu rakam sonrası talebin yeniden canlanması oldu.

Madenciler, Çin’in yasağına rağmen ki her Çin’in FUD (korku) haberi beraberinde ralli getirmiş, satmadan havuzlarında BTC biriktirmesi, uzun vadecilerin de 30 bin dolardan aldıkları Bitcoin’leri satmadan ilerlemesi oldu. Ancak son üç haftadır hikâye daha çok ABD’nin menkul kıymetleri düzenleyici kuruluşu SEC’in Bitcoin ETF (Borsa Yatırım Fonu) başvurularını önümüzdeki hafta pazartesi onaylayabileceği oldu.

 

SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) kendisine gelen 2013 yılından bu yana birçok kripto para ETF başvurusunu manipülatif olduğu nedeniyle reddederken, yeni Başkan Gensler’ın tutumu ve ABD’nin, Çin’in kripto paraları yasaklamasının ardından otomatik olarak lider konuma gelmesiyle tutumu değişmiş olabilir.

 

18 Ekim tarihinde ProShares’in Bitcoin ETF başvurusunun onayı halinde Bitcoin 65 bin dolar seviyelerine doğru yeni bir rekor tazeleme isteği duyabilir. Sene sonuna kadar 80 bin dolar beklentimizin devam ettiği şu dönem içerisinde bizim risk olarak gördüğümüz en önemli konu ay sonuna kadar çıkması beklenen ABD Dijital Dolar raporu. Bu raporun içeriğini henüz bilmiyoruz fakat öncesinde Çin’in tutumunu gördük. Bu konuda dikkatli ve ihtiyatlı olmak gerekir. Henüz kripto paraları düzenleyen regülasyonun olmamasına rağmen, SEC’in düzenlemesi olmayan bir sektörün ETF’ine onay vermesi ileride sektörün önünün açık olacağına işaret ettiği için direk ve dolaylı yoldan Bitcoin’i destekleyebilir.

 

ETF Nedir?

 

Gelelim ETF’in ne olduğuna, Normal bir ETF içerisinde Hisse senedi, emtia, para birimleri olurken, sepetin değeri bu temel varlık fiyatlarındaki değişime dayanır. Hisselerde temettü ve sahiplik vardır. Ancak Bitcoin ETF’inin farkı, sahipliğinin olmaması, temel dayanağı olan Bitcoin’in blokzincirinde diğer coinlerle etkileşiminin yüksek olması. Son olarak ise, ETF’e ödenen komisyonun tamamının fon yönetimine değil, bir kısmının Bitcoin satın alınıp saklanması için kullanılacak olması. (Hürriyet)

About admin

Check Also

Anka Kuşu Nedir, Neyi Temsil Eder? Anka Kuşu Hikayesi Neyi Anlatır?

 Anka Kuşu Nedir?  Anka kuşu aynı zamanda diğer ismine Zümrüdüanka kuşu olarak bilinmektedir. Kökeni ise …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.