Çin, kurduğu uzay istasyonuna göndereceği ikinci taykonot ekibini tanıttı

Çin haber ajansı Xinhua’nın haberine göre, Çin İnsanlı Uzay Programı  Ajansı (CMSA) Başkan Yardımcısı Lin Şiçiang düzenlediği basın toplantısında,  “Şıncou-13” uzay görevi ile yörüngeye gönderilecek 3 kişilik ekibi kamuoyuna  açıkladı.

 

Uzay istasyonuna düzenlenecek ikinci insanlı sefer olan göreve,  taykonotlar Cai Cigang, Vang Yaping ve and Yı Guangfu’nun yer alacağı bildirildi.

 

Açıklamanın ardından üç taykonot basının karşısına çıktı.

 

Seferin komutanlığını üstlenecek Cai, daha önce 2008’te Dünya  yörüngesini kateden “Şıncou-7” görevinde Çin adına ilk uzay yürüyüşünü  gerçekleştiren taykonot olmuştu. 55 yaşındaki Cai’ye uçuşun ardından “uzay seferi  kahramanı” unvanı verilmişti.

 

Uzay istasyonunda görevlendirilen ilk kadın taykonot

Ekibin ikinci kıdemli üyesi kadın taykonot Vang ise 2013’te Dünya  yörüngesini kat eden ve uzay istasyonunun ilk prototipi niteliğindeki  “Tiengong-1” modülüne demirleyen “Şıncou-10” seferine katılarak, 2012’de  “Şıncou-9” görevinde yer alan Liu Yang’ın ardından, uzaya çıkan ikinci Çinli  kadın olmuştu.

 

İlk kez uzay görevine çıkacak olan Yı ise 2010’da ikinci nesil  taykonotlar grubuna katılmıştı.

 

Şencou-13 uzay mekiği, 16 Ekim’de yerel saatle 12.23’te (TSİ 07.23)  fırlatılacak.

 

Taykonot ekibi, Çin uzay programı için rekor 6 aylık süre boyunca  yörünge kalarak istasyonda görev yapacak.

 

Çin’in uzay istasyonu kurma planı

Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve  Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi nedeniyle  2022’ye kadar kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor.

 

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan  oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya’nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu  ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.

 

Çin, Tienhı (Göksel Uyum) adı verilen istasyonun çekirdek modülünü 29  Nisan’da fırlatmıştı. Ardından 29 Mayıs’ta Tiencou-2 (Gök gemisi-2) kargo mekiği  ile istasyona bir ikmal seferi düzenlenmişti.

 

Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo’dan oluşan ilk taykonot ekibi  “Şıncou-12” mekiği ile 17 Haziran’da istasyona gönderilmişti.

 

“Vıntien” (Gökleri Aramak) ve “Mıngtien” (Gökleri Düşlemek) adlarını  taşıyan laboratuvar modüllerinin de 2022’de uzaya yollanacak.

 

Ana iskeletin oluşmasının ardından, sonraki yıllarda “Şüntien”  (Gökleri Dolaşmak) adı verilen uzay teleskobu, ayrı bir modül olarak istasyona  eklenecek.

 

İstasyonun 2022’de tamamlanabilmesi için dört insanlı sefer ve dört  kargo seferi yapılması planlanıyor.

 

About admin

Check Also

İklab Nedir, Ne Vakti Olur? İklab Örnekleri…

İklab, diğer adıyla Tenwin Harekesi olarak da bilinir. Öz ya da yüksek olmak üzere iki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.