Yapı Kredi resmen duyurdu! Flaş destek kararı, başvurular e-Devlet’ten…

10 Ekim 2021 Pazar – 15:22 | Son Güncelleme : 10 10 2021 – 15:22

Yapı Kredi harekete geçti. İmzalar atıldı. Destek kararı resmen duyuruldu. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak. Yapı Kredi Leasing’den yapılan açıklamaya göre, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt ve Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun’un imzaladığı protokol ile tarladan son kullanıcıya ulaşana kadar oluşan sebze ve meyve kaybının önlenmesi için KOBİ’lere soğuk hava depoları ve frigorifik araçlarda taşınan soğutma ünitelerinin finansmanına destek olunacak.

Yapı Kredi’den flaş adım! Destek kararı alındı. Kararın detayları kamuoyu ile paylaşıldı. 

Destek programı kapsamında KOSGEB finansman maliyeti desteği, KGF  teminat desteği, yüzde 17 KDV avantajı komisyonsuz ve masrafsız olarak sunulacak.  Böylece soğuk hava zincirine destek verilerek 3 yıl boyunca hem israfın hem de  oluşacak kaybın önüne geçilmesi hedefleniyor.           

Açıklamada görüşlerine yer verilen KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt,  Sebze ve Meyve Soğuk Zincir Finansman Destek Programı kapsamında soğuk zincir  muhafazası ile lojistik yapan frigorifik araçların sayısını artırmayı  hedeflediklerini belirterek, “Bu araçların ulaşım noktalarına da soğuk hava  depolarının kurulmasını sağlayarak zincirin iki temel halkasını birbirine güçlü  bir şekilde bağlayacağız. KOBİ’lerimiz, yerli malı belgesine sahip ve yeni olmak  kaydıyla bir adet soğuk hava ünitesi alımlarında oluşacak finansman maliyetinin  10 puanlık kısmını geri ödemesiz olarak karşılayacağız. 10 adede kadar olan  soğutucu frigorifik kasa veya ünitelerde de aynı uygulama geçerli olacak.  Başvurularımız başlamış durumda. Destekten faydalanmak isteyen işletmelerimiz,  e-Devlet üzerinden başvuru yapabilmekte.” ifadelerini kullandı.                       

Sürdürülebilir ve yerli üretim desteklenecek             

 Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun da proje ile gıda  güvenliği ve tarımda sürdürülebilirlik anlamında yaş sebze ve meyvenin üretimden  başlayıp tüketiciye ulaşana dek oluşan zincirin güvence altına alınmasına destek  olduklarını aktararak, şunları kaydetti:       

‘”Yapı Kredi Leasing olarak üretici KOBİ’lerimizin ülke ekonomisi için  öneminin farkındayız. Bunun için her daim KOBİ’lerimizin ihtiyaçlarını en doğru  şekilde belirleyip en uygun çözümlerle destekliyoruz. Şimdi ise destek olduğumuz  KOBİ’lerimiz için bir sektörde daha iş birliği başlattık. KOSGEB Sebze ve Meyve  Soğuk Zincir Finansman Destek Programı ile yaş sebze meyve üreticilerine,  satıcılarına ve lojistiğini sağlayan KOBİ’lere en avantajlı şekilde fayda  sağlarken, sürdürülebilir tarıma ve yerli üretime de katkıda bulunuyoruz. 6 ay  geri ödemesiz olması, masraf ve komisyon alınmaması, finansman maliyetinin  KOSGEB, teminatın KGF tarafından desteklenmesi ve ürünlerin leasing ile yüzde 1  oranında vergilendirilmesi sebebiyle sağladığı yüzde 17’lik KDV avantajını da  düşündüğümüzde şimdiye kadarki finansman maliyeti desteği içeren makina  programları içerisinde en avantajlı programın bu program olduğunu söyleyebiliriz.  Diğer taraftan, programda kullanılacak teknolojilerde yerli üretim şartı olması  nedeniyle sektörde faaliyet gösteren yerli makine üreticileri de desteklenecek.  Sektör lideri Yapı Kredi Leasing olarak bizler de ülkemiz ekonomisine daha fazla  katkıda bulunmak için önümüzdeki dönemde KOBİ’lerimizi desteklemeye devam  edeceğiz.” 

About admin

Check Also

İklab Nedir, Ne Vakti Olur? İklab Örnekleri…

İklab, diğer adıyla Tenwin Harekesi olarak da bilinir. Öz ya da yüksek olmak üzere iki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.