Rus gazetecinin Kars ve Ağrı ile ilgili skandal sözlerine sert tepki

08 Ekim 2021 Cuma – 12:04 | Son Güncelleme : 08 10 2021 – 12:04

Sputnik ve Russia Today Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan’dan skandal sözler Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hedef aldı… Simonyan’ın Türkiye’ye yönelik sözleri büyük tepki çekti. Skandal sözlere KARPAT Başkanı Erkan Koçali “Atalarımızın kanıyla aldığı bu topraklar, sonsuza kadar bizde kalacak” diyerek sert tepki gösterdi.

Rusya’da yayınlanan bir televizyon programında Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hedef alan küstah sözler sarf edildi. “Vladimir Soloviyev ile Pazar Akşamı” adlı programda konuşan Rus propaganda medya kuruluşları Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, “Kars ve Ağrı Dağı’nın Rusya’ya geri dönmesini istiyorum…” sözleriyle skandala imza attı. Simonyan, ‘Utanç verici Kars Antlaşmasına kadar buralar, Rusya’ya aitti. Ben emperyal Rus bilincine sahip bir insanım. Daha önce Rusya’ya ait olan her şeyi geri almak isterdim. Daha da utanç verici olan Brest-Litovsk Anlaşması’na göre verilenleri de. O zaman ülkemizin nüfusunun yüzde 30’unu ve büyük toprak parçamızı başkalarına verdik. Ağrı Dağı, Ermenistan’ın ana sembolüdür’ ifadelerini kullandı. Skandal sözlere sert tepki geldi.

 

KARPAT BAŞKANI KOÇALİ’DEN TEPKİ

 

Daha önceki açıklamaları nedeniyle de  tartışılan Simonyan’a tepkiler çığ gibi büyürken Dünya Karapapak Türkleri Birliği (KARPAT) Genel Başkanı Erkan Koçali’den de sert yanıt geldi. Kars’ın kurtuluş yıldönümü olan 30 Ekim’den önce böyle bir açıklamanın yapılmasını manidar bulduğunu ifade eden Koçali, “43 yıl Rus işgali altında kalan ve atalarımızın can pahasına kurtardığı toprakların üzerinde sonsuza kadar Türk bayrağı dalgalanacaktır” dedi.

 

‘TOPRAĞIMIZA GÖZ DİKENE DÜNYAYI DAR EDERİZ’

 

Bu tür provokasyon ve oyunları bozacaklarını söyleyen Koçali şunları söyledi:”Anadolu’ya 1071’de değil 5 bin yıl önce geldik. Edirne’den Kars’a bu vatan toprakları bizimdir. Değil bu ülkeden toprak talep etmek bir karış toprağına göz dikenlere dünyayı dar ederiz”

 

KARS’IN RUS İŞGALİNDEN KURTULUŞU

43 yıl Rus işgalinde kalan Kars, Doğu Cephesi komutanı Kazım Karabekir Paşa’nın emrindeki kuvvetlerin 28 Ekim 1920’de harekete geçmesi ve 9’uncu Kafkas Tümeni’nin şehre girmesiyle, 30 Ekim 1920’de düşman işgalinden kurtarıldı. Kâzım Karabekir Paşa, Doğu Cephesi Komutanı olarak Kars’ı kesin olarak Türk anavatanına yeniden kazandırdı..

About admin

Check Also

Vaspurakan Savaşı! Vaspurakan şimdiki adı nedir? Tarihte Vaspurakan valileri! Alparslan Büyük Selçuklu Vaspurakan valisi!

Vaspurakan şehri nerede sorusu sıkça araştırılıyor. TRT 1 ekranlarında yayımlanan Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Vaspurakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.