Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komşiç ve konsey üyeleriyle ortak basın toplantısı düzenledi. Yangın felaketi sırasında Bosna-Hersekten gelen dayanışma mesajlarını vurgulayan Erdoğan, Bu vesileyle dayanışma mesajları için Sayın Konsey Başkanı ve üyelerinin şahsında tüm Bosna-Hersekli kardeşlerime yine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum dedi. Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle yaptığı görüşmeler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında iş birliğini daha da geliştirmek ve bu vesileyle geleceğe yönelik neler yapabileceği konusunda görüşme fırsatı bulduklarını ifade etti.

Mayıs 2019 tarihinde Bosna-Hersek ile imzalanan güncellenmiş Serbest Ticaret Anlaşmasının 1 Ağustos 2021 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bölgede ekonomik kalkınmanın ve refahın arttırılmasına yönelik adımların atılmaya devam etmesi hele hele bir milyar Euroluk hedefi yakalamamız gerçekten çok büyük bir öneme haizdir ifadelerini kullandı.

Afganistanın görüşmelerde ele alındığını belirten Erdoğan, Az önce aldığım bilgilere göre, Afganistandaki ölü sayısı 170i buldu. Tüm bunlar bir şeyi gösteriyor. Demek ki dünyada en güçlüyüm diyen ülkeler, girdikleri yerden çıkarken çok daha hassas ve çok daha dikkatli çıkmaları gerekirken ama bu çıkışlar öyle söylendiği gibi olmadı. Ve maalesef terör örgütlerine bu ülkeleri teslim etmek suretiyle buralardan ayrılmak, bedeli ağır neticeler doğurmaktadır. Örneğin Deaş bunu üstleniyor. Peki, Deaşa karşı verdiğiniz bir mücadele var mı? Yok. Ama Deaşa karşı en güçlü mücadeleyi Türkiye olarak biz verdik ve veriyoruz. Lafla olmuyor bu işler. Gereken neyse bunu yapmanız şart. İşte Taliban diyorlar, tamam da Taliban şu anda eski Taliban değil diyorsunuz. Mesele ne dediği değil ne yaptığıdır. Şu anda da Talibanın Afganistanda bundan sonraki süreçte ne yapacağı çok büyük önem arz etmektedir. Türkiye olarak şu anda sivillerimizi ülkemize taşıdık. Şu anda teknik eleman olarak belli sayıda, az sayıda elemanımız orada bulunuyor. Ama bunun dışında biz Afganistandan bütün bu ekiplerimizi çekmiş bulunuyoruz dedi.    

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.