ABD, Afganistan’ı vuracak mı? Pentagon’dan son dakika açıklaması

27 Ağustos 2021 Cuma – 18:17 | Son Güncelleme : 27 08 2021 – 18:17

Afganistan’daki son gelişmeler üzerine açıklamalarda bulunan ABD’li Tümgenereal William Hank Taylor, “Kabil’de Havalimanı’nında hala 5 bin kişi bekliyor.” dedi. Pentagon, “Kabil’de iki intihar saldırısı olmadı, tek saldırı gerçekleşti. Afganistan’dan 31 Ağustos’a kadar tahliye çalışmalarını bitirme planımız hala geçerli.” dedi.

ABD’li Tümgenereal William Hank Taylor’ın açıklamaları şu şekilde: Elimizdeki imkanlarla buradan insanları çıkarmayı sürdürebiliriz en son ana kadar. Kabil Havalimanı’nda hala 5 bin kişi bekliyor. Merkez Kuvvetler Komutanlığı şu anda tahliye edilen kişileri ABD ve Avrupa’daki farklı yerlere aktarıyor.

 

Aynı zamanda 6 uçuş 3 bin küsür kişiyi Avrupa’dan ABD’ye uçuracak. Bunun dışında daha fazla kişi de ABD’ye geliyor, onları belirlediğimiz tesislere yerleştiriyoruz. Burada 5 binden fazla ABD askeri var ve risk altındalar. Olabildiğince fazla insanı kurtarmak için uğraşıyorlar, bu çok soylu bir görev.

 

Pentagon Sözcüsü John Kirby ise açıklamalara şu şekilde devam etti:

 

Pentagon Dışişleri Bakanlığına da destek olacak. 50 bin Afgan mülteciyi ağırlayabileceğiz. En fazla kapasiteyi sağlayacağız.

 

SORU – CEVAP

 

Kaç kişi işlem görecek önümüzdeki birkaç gün boyunca? Kaç kişiyi çıkarabileceğine dair tahmininiz var mı?

 

ABD’li Tümgenereal Hank Taylor: Kaynaklarımız var. Gerekirse istediğimiz operasyonu yaparız, ihtiyaç duyma halimizde.

 

Pentagon Sözcüsü John Kirby: Hala planlama aşamasındayız, ayın sonunda bitirmek istiyoruz. Tahliye edilmesi gereken kişileri de kurtarmak istiyoruz. Olabildiğince fazla sivili çıkarmak istiyoruz. Şu anda her gün şu kadar kişiyi çıkaracağız diye bir sayı veremem. Tahliye edilmesi gereken kişileri son ana kadar uçurabileceğiz. Daha önce de yaptığımız gibi, çok adil yaklaştık. Yine daha az bilgi paylaşma ihtimalimiz olabilir, ay sonu yaklaştıkça.

 

Taliban’ın bu saldırıya dahil olmadığını nasıl söyleyebiliyorsunuz? Bu işe dahil olma ihtimallerini neden katmıyorsunuz?

 

Kirby: Bir soruşturma yürüteceğiz, hiçbir kesinlik söz konusu değil.

 

 

Kirby: Geleceğe yönelik tahminde bulunmak zor. 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.