Zorunlu PCR testi ne zaman başlıyor? PCR testi nedir, ne demek, covid 19 PCR testi nasıl yapılıyor, ücretli mi, fiyat?

  • Haberler »
  • Gündem Haberleri »
  • Zorunlu PCR testi ne zaman başlıyor? PCR testi nedir, ne demek, covid 19 PCR testi nasıl yapılıyor, ücretli mi, fiyat?

20 Ağustos 2021 Cuma – 10:00 | Son Güncelleme : 20 08 2021 – 10:00

PCR testi nedir, nasıl nasıl yapılıyor, ücretli mi? soruları dün yapılan Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ardından en çok yanıt aranan sorular oldu. Erdoğan yaptığı açıklamada “Aşı olmayan üniversite öğrencilerimizin ve üniversite çalışanlarımızdan da düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz. Uçak ve şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız.” İfadelerini kullandı. Peki, Zorunlu PCR testi ne zaman başlıyor? İşte PCR testi, fiyatı ve uygulanış şekli hakkında merak edilenler…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı dün yapıldı. 5 buçuk saat süren toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan herkesin merakla beklediği açıklamayı yaptı. Aşı olmayanlara PCR zorunluluğunun getirildiğini ifade eden Erdoğan üniversite öğrencileri ve çalışanlarından düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edileceğini belirtirken, uçak ve şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarının devreye sokulacağını ifade etti. Peki, Zorunlu PCR testi ne zaman başlıyor? PCR testi nedir, ne demek, covid 19 PCR testi nasıl yapılıyor, ücretli mi, fiyat?

ZORUNLU PCR TESTİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

PCR testi zorunluluğunun ne zaman başlayacağı henüz açıklanmadı, eylül ayıyla birlikte başlayacağı öngörülüyor.

PCR TESTİ NEDİR, NE DEMEK?

PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır. PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste de virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de denebilmektedir. Test, vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

PCR TESTİ ÜCRETLİ Mİ?

Sağlık Bakanlığı PCR testinin devlet hastanelerinde ücretsiz olduğunu açıkladı. 

PCR TESTİ NASIL YAPILIYOR?

PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır. Bunun yanında öksürdükten sonra çıkan balgam da örnek olarak alınabilmektedir. Koronavirüs için kullanılıyorsa, hastalığın ilk dönemlerinde PCR testi için boğaz ya da burundan örnek alınması daha uygundur. Ancak ilerleyen dönemde havayollarından örnek alınmalıdır. Çünkü hastalığın ilerleyen aşamalarında boğaz ya da burun kısmında virüsten örnek kalmamış olabilir. Doğru zamanda ve doğru bir şekilde sağlık görevlisi tarafından alınan örnek özel bir kaba konulmaktadır ve bu örnek laboratuvarda test kartuşuna aktarılmaktadır. Bu aşamadan sonra örnek otomatik olarak filtre edilmektedir.

Daha sonra ultrasonik dalgalarla virüsün DNA’sı salınır. Bu aşamada PCR ajanlarıyla DNA molekülleri karışır. Sonrasında reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı çoğalma ve tanımlama yapılır. Ve sonrasında da sonuç aşamasına gelinir. PCR; 94°C-98 °C aralığında gerçekleştirilen denatürasyon yani yüksek ısıya maruz kalan DNA’nın iki zincirinin ayrılması, 37 °C-65 °C aralığında gerçekleştirilen tavlama yani sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA’ya bağlanması (hibridizasyon) ve 72 °C’de gerçekleştirilen uzama aşamaları olmak üzere 3 aşamadan meydana gelir. Test bu aşamaların belirli bir döngüde ve sayıda tekrarlanması ile gerçekleştirilmektedir. PCR testlerinde iki tür uygulama vardır. Bunlar gerçek zamanlı PCR yani real time PCR ve hızlı sonuç veren PCR’dir. Gerçek zamanlı PCR sonucu 1-3 saat içinde çıkarken, hızlı sonuçlu olanlarda 15 dakikadan 1,5 saate kadar sürede sonuç alınabilir.

 

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.