BM Afganistan için acil toplanacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi  (BMGK), Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından yarın acil  toplanacak. 

 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Norveç ve Estonya’nın  acil toplantı talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi, bir araya gelecek.

 

Konsey, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi ve Afgan hükümetinin düşmesi  üzerine yarın yerel saat ile 10.00’da toplanacak.

 

Taliban’ın ülkeye hakim olma süreci

 

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması  çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan çekilme süreci başladı.

 

Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan  güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

 

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş  zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok  ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini hızla ele geçirdi.

 

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahallelere girmeye  başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesi ve hükümet güçlerinin  başkentten ayrılmasıyla Taliban kenti tümüyle kontrolüne almaya başladı.

 

About admin

Check Also

Amfibi Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Amfibi Örnekleri…

Amfibi Nedir? Fiziksel ve biyolojik özellikleri nedeniyle karada da denizde de yaşamını sürdüren hayvanlara amfibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.