Kastamonu Bozkurt, Bartın ve Sinop’ta son dakika gelişmesi! Bir acı haber daha…

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 46, Sinop’ta 8, Bartın’da 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 9 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir.” denildi.

Bartın’ın Ulus ilçesinde sel sularına kapılan Arife Ünal’ın cenazesi, evinden yaklaşık 600 metre uzaklıkta dere yatağının taşlık  bölgesinde bulundu. 

 

Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Sualtı Jandarma Arama Kurtarma, Sahil  Güvenlik Komutanlığı, AFAD ve askeri personel, Kumluca beldesi Akörensöküler  köyünde 11 Ağustos’ta sel nedeniyle evi yıkılan ve bu sırada sulara kapılan Arife  Ünal’ın (85) bulunması için yaklaşık 4 gündür yoğun çaba harcadı.

 

Sabah saatlerinde yeniden arama çalışmalarını başlatan ekipler,  biriken çamurları iş makineleriyle titizlikle inceleyerek çalışmaları sürdürdü.

 

Ekipler, yaşlı kadının cenazesini, evine yaklaşık 600 metre uzaklıkta  dere yatağının taşlık bölgesinde 1,5 metre çamurun altında buldu.

 

 

Cenaze, ambulansla Ulus Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

 

Büyük üzüntü yaşayan Ünal’ın yakınlarını bölgede görevli ekipler  teselli etti.

 

BETONLAŞTIRILMIŞ DERE YATAKLARI

 

Afetin ardından bölgedeki tüm binaların uzmanlarca incelenerek heyelan riski taşıyanların tespit edilip boşaltılması gerektiğine dikkat çeken Öztürk, “Bunların bodrum katları, kolon ve kirişleri incelenerek hasar görüp görmedikleri acilen tespit edilmeli. Yukarıda HES varsa, bunlar patladı mı? Onların havuzlarındaki su da sele karışarak su yükünü artırdı mı? Sel felaketini tetikleyen nedenler ortaya konulup çözüme gidilmedikçe pansuman tedavisi yapılmış olur. Dere yatağı betonlaştırılmış, bundan vazgeçilip dere yatakları doğal hallerine döndürülüp yeşil koridor olarak bırakılmalı” uyarısı yaptı.

 

 

‘RİSK HARİTALARI HAZIRLANMALI’

 

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan da ‘100 yılda bir görülecek yağış bir gecede yağdı’ demenin afete gerekçe olamayacağını belirterek, “Dere yatağına ev; fay hattına fabrika, baraj, liman yaparsanız afet riskini yükseltirsiniz. DSİ’nin Türkiye’nin havza bazlı taşkın, tehlike ve risk haritaları hazırlayıp, yüksek riskli alanların yapılaşmaya kapatılması, buralardaki yerleşimin taşınması gerekir” dedi.

 

Meteoroloji Mühendisi Dr. Abdullah Kahraman “Avrupalılar sellerde genelde arabalarında ölüyor. Biz evimizin içinde. İklim değişikliğine göre altyapılarını yeniliyorlar, milyarlarca Euro AR-GE’ye akıtıyorlar. Biz dere ortasına yapı ruhsatı veriyoruz” diyerek, tespitlerini şöyle sürdürdü:

 

‘AŞIRI YAĞIŞLAR SÜRPRİZ DEĞİL’

 

“Sel olan bölgelerde de yağış ekstremleri yaşandı, kimi noktada yağış 300 litreyi buldu. Bunlar çok uç değerler ama coğrafyamız için sürpriz de değil. Şehirlerimizi, altyapımızı, afet yönetimimizi bu miktarda yağışlara göre düzenlemedik. Her ekstrem yağışta iklim değişikliğini dile getirmek, sorumluyu kendimiz dışında aramamızın tezahuru. Meteoroloji Genel Müdürlüğü gerek bu olayda gerekse öncekilerde yerinde ve zamanında uyarısını yapıyor ama afet ve risk yönetim anlayışımız, meteorolojinin başarı seviyesinin çok altında. En önemli bir başka sorun da altyapı ve şehirleşme anlayışımız.”

 

 

DERE YATAĞINI KÜÇÜLTÜRSEK SONUÇ AFET OLUR

 

Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş, Bozkurt’taki felakete ilişkin sosyal medyada çarpıcı bir grafik yayınladı. Mesajında Ezine Çayı’nda selin nasıl afete dönüştüğünü anlatan Demirtaş, “Taşkınovası yatak genişliği 400 metre, daraltılmış güncel yatak genişliği 15 metre, su tırmanma yüksekliği 7-10 metre. 400 metre genişlikteki yatağı 15 metre genişliğindeki yatağa hapsedersek, su da 7-10 metre yükselir, sonuç afet olur. Yani anlayacağınız suçu boşu boşuna metrekareye düşen 300-400 kg yağışa atmayalım. Suçlu doğrudan dere yatağını 400 metreden 15 metreye daraltan ve dere yatağını imara ve yapılaşmaya açan insanoğlunun ta kendisi” diye yazdı.

About admin

Check Also

Anka Kuşu Nedir, Neyi Temsil Eder? Anka Kuşu Hikayesi Neyi Anlatır?

 Anka Kuşu Nedir?  Anka kuşu aynı zamanda diğer ismine Zümrüdüanka kuşu olarak bilinmektedir. Kökeni ise …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.