İlave ek tercih nedir, ne demek? YKS baraj puanı ilave ek tercihte mi düşecek? Boş kalan kontenjanlar için ilave tercih fırsatı!

  • Haberler »
  • Eğitim Haberleri »
  • İlave ek tercih nedir, ne demek? YKS baraj puanı ilave ek tercihte mi düşecek? Boş kalan kontenjanlar için ilave tercih fırsatı!

10 Ağustos 2021 Salı – 17:29 | Son Güncelleme : 10 08 2021 – 17:29

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “YÖK, 2021-YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır.” açıklaması yaptı. Erdoğan, açıklamasında, “Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.” ifadelerini kullandı. Söz konusu açıklamanın ardından İlave ek tercih nedir, ne demek? Sorularına yanıt aranamaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan öğrencilerin merakla beklediği baraj puanıyla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan “Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.” İfadelerini kullandı. Peki, İlave ek tercih nedir, ne demek?

İlave ek tercih nedir, ne demek?

Yükseköğretim Kurulu’nca 2021-YKS sonuçları etraflıca değerlendirilmiş olup küresel çapta devam eden COVID-19 salgınının ülkemizdeki eğitim ve öğretim alanındaki olumsuz etkileri de dikkate alınarak yükseköğretim kurumlarının mevcut kapasitelerinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla yeni kararlar alınmıştır. Buna göre; AYT/YDT Puanı 180 ve üzerinde olan adayların “merkezi yerleştirme” ve “ek yerleştirme” işlemlerinde puan ve başarı sıraları korunarak tercih ve yerleştirme süreci daha önce ilan edildiği şekilde tamamlanacaktır. 2021-YKS işlemlerine mahsus olmak üzere merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılacaktır. Merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara verilecek olan bu ikinci ek yerleştirme imkânından “TYT puanı asgari 140”; “AYT/YTD puanı asgari 170” olan adaylar da yararlanabilecektir.  Böylelikle merkezi ve ek yerleştirme işlemlerinde daha önce ilan edilmiş olan baraj puanlarında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. “Boş kalan kontenjanlar için ilave bir tercih fırsatı tanınarak” TYT Puanı 140 ve üzerinde olan adaylar ile AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar için ikinci ek yerleştirme işlemleri esnasında tercihte bulunma imkânı verilmiştir. Buna göre ikinci ek yerleştirme işlemleri sürecinde TYT puanı 140 ve üzerinde olan adaylar “önlisans programlarında”, AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar “lisans programlarında” boş kalan kontenjanlara tercihte bulunabileceklerdir.

Özetle boş kalan kontenjanlar için ilave bir tercih fırsatı tanınarak TYT Puanı 140* ve üzerinde olan adaylar ile AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar için ikinci ek yerleştirme işlemleri esnasında tercihte bulunma imkânı verilmiştir.

İlk iki tercih sürecinde baraj puanları aynen devam, ama son olarak ilk kez bu sene eklenen ikinci ek yerleştirmede baraj puanlarında 10 puan düşüşler olacak.

Sadece bu “ikinci ek yerleştirmede” baraj puanının düşmesi kararı alındı.

About admin

Check Also

Merak edildi: Albız ne demek? Tarihte Albıs ne anlama geliyor? Albıs neye ve kime denir?

Destan dizisinde Albıs ya da Albız kelimesi gündem oldu. Albız kelimesi aynı zamanda Albıs, Albas …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.