Koronavirüs aşısı olmadıkları için 3 çalışan işten çıkarıldı

06 Ağustos 2021 Cuma – 16:03 | Son Güncelleme : 06 08 2021 – 16:07

ABD’de Amazon, BlackRock gibi birçok dev firma, koronavirüs delta varyantı sebebiyle ofise dönüş tarihlerini ertelemeye başladı. ABD’nin havayolu şirketi United Airlines ise, çalışanlarına aşı yapmayı zorunlu kılan ilk büyük havayolu şirketi oldu. Öte yandan CNN, aşı olmadan ofise gelen 3 çalışanını işten çıkardı.

ABD’nin en büyük medya kuruluşlarından olan CNN’den çalışanlarına yollanan bilgi notunda geçen hafta ofise aşı olmadan gelen 3 çalışanın işten çıkarıldığını bildirdi.

 

CNN Yönetim Kurulu Başkanı aşı konusunda sıfır tolerans politikası uyguladıklarını, ofise dönen veya sahada diğer çalışanlarla temas kuracak çalışanların aşı olmasının zorunlu olduğunu ifade etti.

 

Daha önce Alphabet (Google), Facebook ve Microsoft da aşı olmayanın ofislere geri dönemeyeceklerini açıklamıştı.

 

Bu arada Delta varyantının ABD’de de hızla yayılmasıyla şirketler de ofislere dönüş tarihlerini gözden geçirmeye başladı. Amazon’un ülkedeki kurumsal çalışanlarıyla paylaştığı bilgiye göre, daha önce 7 Eylül olarak duyurulan ofise dönüş tarihi 3 Ocak 2022’ye ertelendi.

 

Şirket, Kovid-19 salgınıyla ilgili yerel koşulların yakından izlenmeye devam edildiğini bildirdi.

 

ABD’nin büyük bankalarından Wells Fargo da çalışanlarının 4 Ekim’e kadar evden çalışacağını duyurdu. Banka daha önce çalışanlarının ofise dönüş tarihini 7 Eylül olarak açıklamıştı.

 

‘ENDİŞE UYANDIRDI’

 

Varlık yönetim firması BlackRock ise delta varyantının ofise dönme konusunda endişe uyandırdığını belirterek, uzaktan çalışma uygulamasının 1 Ekim’e kadar uzatıldığını bildirdi.

 

Alphabet de, evden çalışma uygulamasının 18 Ekim’e kadar uzatılacağını açıklamıştı.

 

Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre, ABD’de virüs bulaşanların sayısı 35 milyon 335 bin 990’a ulaşırken, son 24 saatte ölenlerin sayısı 486 artarak 614 bin 815’e yükseldi.

 

UNITED’DEN AŞI ZORUNLULUĞU

 

ABD’nin hava yolu şirketlerinden United Airlines, çalışanlarına aşı yapmayı zorunlu kılan ilk büyük havayolu şirketi oldu. Habertürk

About admin

Check Also

Arnavut kaldırımı nasıl yazılır? TDK Arnavut kaldırımı yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

18.06.2022 15:52 Son Güncelleme: 18.06.2022 15:54 Türki Dil Kurumu resmi internet adresinde kelimelerin doğru yazılışları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.